Rozwiązania które stosujemy zapewniają ścisłą integrację warstwy sieciowej z mechanizmami bezpieczeństwa. Efektem jest budowa kompleksowej sieci dającej z jednej strony duże możliwości automatycznej konfiguracji pozwalającej na odwzorowanie procesów w warstwach związanych z systemami operacyjnymi i aplikacjami, a z drugiej – wdrożenie nowoczesnej ochrony dostosowanej do specyficznych potrzeb związanych z przetwarzaniem danych.
W chwili obecnej jesteśmy świadkami gruntownej zmiany w podejściu do architektur związanych z sieciami w Data Center. Tradycyjne modele sieci trójwarstwowej (warstwy: dostępowa, agregacyjna, rdzeniowa) oraz dwuwarstwowej (warstwy: dostępowa oraz połączona dystrybucja z rdzeniem) przestają spełniać wymagania stawiane przez systemy przetwarzania danych oraz systemy wirtualizacji dla warstwy aplikacyjnej. Głównymi czynnikami które spowodowały konieczność zmian są:
Projektowane przez Nas sieci uwzględniają potrzeby nowoczesnych Data Center związane z koniecznością automatycznego współdziałania z systemami wirtualizacji.
Jak więc powinna wyglądać nowoczesna sieć w Data Center?
a) provisioning i wdrożenia – nowe urządzenia sieciowe powinny być uruchamiane prawie automatycznie (wgranie odpowiedniego obrazu systemu operacyjnego, pobranie i uruchomienie konfiguracji),
b) praca operacyjna – urządzenia powinny automatycznie wysyłać informacje o swoim stanie. Przełączniki DC muszą posiadać zaawansowane mechanizmy obsługi skryptów, tak aby przełącznik mógł zareagować na wystąpienie alarmów i zdarzeń bez konieczności interwencji administratorów,
c) orkiestracja – sieć musi posiadać interfejs komunikacyjny z systemami wirtualizacji. Zmiany w konfiguracji serwera czy sieci storage powinny automatycznie propagować się i wpływać na konfigurację sieci.
Rozwiązania proponowane przez Apius przynoszą istotne korzyści operacyjne: